SIKÇA SORULAN SORULAR

İKİNCİ BAHARI ÖNCE ÇOCUĞUNUZLA PAYLAŞIN

İkinci kez evlenen çocuklu ebeveynler, bu durumu çocuklarına nasıl anlatmalıdır?

Evlilik yapmayı planlayan ebeveyn, önceki evliliğinden olan çocuklarıyla evleneceği kişiyi evlilik kararı almadan tanıştırmamalıdır. Bazı ebeveynler hayatlarına aldıkları kişileri, yaşamakta oldukları ilişkileri, hiç süzgeçten geçirmeden çocuklarıyla paylaşmakta, ciddi bir karar aşamasına geldiklerinde de çocuklarına danışarak karar almaktadır. Bu durum, çocuklara verilmiş ek bir duygusal yüktür. Sıklıkla çocuk ebeveyninin yeni bir evlilik yapmasına sıcak bakmaz. Karşısındaki insanı tanımak için onunla uzun süre geçirmeye ihtiyaç duyar. Çocuğun birçok “arkadaş” arasından “daha iyi davrananı” bulması kolay değildir. Ebeveyn evlenme ya da uzun süreli bir ilişki kararı aldıktan sonra partneri ile çocuğunu tanıştırmalı, birlikte zaman geçirmelerini sağlamalıdır.

En baştan çocuğa tanıştırılan kişinin, “özel, değer verilen” biri olduğu ifade edilmelidir. Evlilik ya da uzun süreli bir ilişki yönünde eş adayının uygunluğu çocuğun karar vereceği bir nokta değildir ancak “sen ne dersen de, bu benim evleneceğim kişi” ya da “istesen de istemesen de onu sevmek zorundasın”, “bizimle yaşamaktan başka çaren yok, sevmesen de katlanacaksın” gibi fazla otoriter ve empatiden yoksun sözler çocuğun önyargılı ve öfkeli olmasına yol açar.

Anlatmayı kolaylaştıracak özel öneriler verebilir misiniz?

Yaşanacaklarla ilgili olarak çocuğa sözel açıklamalar yapmak her zaman rahatlatıcı olmaz. Daha çok davranışlarla ilgili netlik, çocuğa iyi gelir ve uyumunu sağlar. Çocuk ile yakınlık kurmasını ya da alışmasını istediğiniz kişi arasında sempatik bağlantılar kurmaya çalışmayın.

Ortak noktalarını, keyif aldıkları aktiviteleri, sevdikleri yemekleri aynı ortamda birbirlerine yakınlaşmaları için sohbet konusu yapmayın. Çocuklar, özel önlemlerle kurulmaya çalışılan yakınlığı yapay bulacaktır. En değerlisi, birlikte zaman geçirmelerini sağlamaktır. Aralarında durmak, ilişki kolaylaştıran, onları birleştiren kişi olmak ebeveyni yorar. Bu, karşısındaki ilişki kurduğu partnerine de yansır. Gerginliğin artması, bireylerin uyum yeteneğini etkiler.

Her buluşmada alınan çok sayıda hediye yerine, çocuğun ihtiyacı olan bazı okul eşyalarının alınması daha gerçekçi ve samimidir.

Birbirlerine alışma döneminde çocuğun ebeveyni ve ebeveyni ile evlenecek kişinin görüşmesi için sürekli ev ortamı yerine dış mekanlar, açık alanlar tercih edilmelidir. Evde birlikte zaman geçirebilmeleri durumunda çocuğun istediği zaman uzaklaşabileceği, sakinleşeceği özel bir ortamı olmalıdır.

Çocukların ters tepki vermesi durumunda ne yapılabilir?

Çocukların çoğu ebeveyninin bir başkasıyla evlenmesini rahat ve mutlu bir şekilde karşılamaz. Bazıları bunu açıkça ifade ederken bazıları daha farklı yöntemlere başvurur. Çocuk, zamansız öfkelenmeler, okulda sorunlar, aşırı ağlamalar, uyku ve iştahla ilgili sorunlar yaşayabilir. Daha önce göstermediği olumsuz tepkiler, kaba davranışlar sergileyebilir. Alışma evresi en çok ebeveyn için zordur. Yeni evlilik yapmış ebeveyn, eşi ve çocuğu arasında dengeyi kurmak durumundadır. Ancak dengeyi kurmak, asla hakemlik yapmak, haklı ve haksız olanı ayırt etmek değildir. Her iki kişiyi de iyi tanıdığı için ebeveyn çocuğunu sakinleştirmek, eşini de serinkanlı davranmaya yöneltmek zorundadır.

İlişki devam ederken, sorunun çözümü adına çocuğu ya da eşi evden uzaklaştırmak çözüm değildir. Sık sık benzer konuları tartışmaya açmaktan kaçınmak, yaşadıkça insanların birbirlerini tanımalarına ve anlamalarına fırsat vermek en doğrusudur. Özellikle yemek saatlerinde birlikte olmak, ev işlerinde birbirlerinden yardım almak, okul sorunlarıyla ilgili olarak eşten destek almak çocuğun bu bireyi yakın hissetmesini sağlayacaktır. Yeni eş bu yolla çocuğu ve ona ait sorumluluk alanlarını benimseyebilecektir.

Evlenecek iki taraf ta çocukluysa, çocukların uyumu nasıl sağlanabilir?

Birlikte dışarıda zaman geçirmelerini sağlamak en önemlisi. Aynı kural burada da geçerli: Çocukları birbirlerine alışmaları ya da sıcak davranmaları için ikna edemezsiniz. Sadece birbirlerini tanımaları için yeterince fırsat yaratmalı, ortak ilgi alanları yaratarak eğlenceli zaman geçirmeleri sağlanmalı. Evlenecek kişilerin önceki evliliklerinden olan çocukları hakkında, “mutlaka uyum göstermeliler” görüşü de gerçekçi değil. Aynı anne ve babadan olan, aynı evde yıllarca yaşamış kardeşlerin uyumu da hiçbir zaman kusursuz değildir. Çocukların birlikte zaman geçirmekte isteksizliği olsa da başlarda bu normaldir. Bir süre sonra birbirlerine, davranış ve duygulanma biçimlerine alışmaları gerçekleşecektir. Anne ya da babaların bu ilişki sürecine müdahale etmemesi alışma hızını ve çocukların uyum yeteneğini arttırır.

Uyumu sağlayacak özel öneriler verebilir misiniz?

Çocuğun karşısındaki kişiye nasıl sesleneceği, elbette o kişiyi de rahatsız etmeyecek şekilde, çocuk tarafından belirlenmelidir.

Aynı ortamda bulunmaları uyumu kolaylaştırır ancak çocuğun uzaklaşma ihtiyacı hiçbir zaman göz ardı edilmemeli ve buna saygı duyulmalıdır.

Ebeveyn yeni eşini, daha iyi özellikleri söylemek ya da eleştirmek için bile olsa, çocuğun diğer ebeveyni ile kıyaslamamalıdır.